QRLAND

QR CODE چیست؟

qr code چیست؟

(qr code به اختصار از کد پاسخ سریع ) علامت تجاری‌ برای نوع بارکد ماتریس (یا بارکد دو بعدی) است. که در سال ۱۹۹۴ برای صنعت خودرو ژاپن طراحی شده است.

بارکد یک برچسب نوری قابل خواندن با ماشین است. که حاوی اطلاعاتی درباره موردی است. که به آن وصل شده است. در عمل، qr code اغلب شامل اطلاعاتی است. برای یابنده،شناسه یا ردیاب است. که به یک وب سایت یا برنامه اشاره دارد.
یک qr code با استفاده از چهار حالت کدگذاری استاندارد که دارد. (عددی، الفبایی، بایت / باینری و کانجی) برای ذخیره اطلاعات به صورت موثر؛ پسوند ها نیز ممکن است، مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه:

سیستم qr code در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت Denso Wave ژاپن اختراع شد. هدف آن ردیابی وسایل نقلیه در طول تولید بود.

آن را برای اجازه اسکن کردن کامپوننت با سرعت بالا طراحی شده است. اکنون qr codeهای،در زمینه بسیار گسترده تر مورد استقبال قرار گرفته است.از جمله برنامه های کاربردی ردیابی تجاری و برنامه های کاربردی راحتی با هدف استفاده از تلفن همراه (نامگذاری برچسب گذاری تلفن همراه).

سیستم پاسخ سریع در خارج از صنعت خودر، محبوب است.

به دلیل‌خوانش سریع و ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری که دارد. نسبت به بارکدهای استاندارد UPC تبدیل شده است. برنامه های کاربردی شامل

ردیابی محصول

شناسایی موارد

ردیابی زمان

مدیریت اسناد و بازاریابی عمومی

یک qr code متشکل از مربع های سیاه و سفید است. که در یک شبکه مربع در پس زمینه سفید تنظیم می شود. که میتواند توسط یک دستگاه تصویربرداری مانند یک دوربین خوانده شود.با اصلاح خطای ریدسلیمان پردازش می شود.‌تا تصویر قابل تفسیر باشد.

داده های مورد نیاز پس از استخراج الگوهایی که در اجزای افقی و عمودی تصویر وجود دارند، استخراج می شوند.

کدهایqr ممکن است برای نشان دادن متن به کاربر

برای اضافه کردن یک تماس vCard به دستگاه کاربر

برای باز کردن یک شناسه منبع یکسان (URI)

برای اتصال به یک شبکه بی سیم

یا برای نوشتن یک ایمیل یا پیام متنی

بسیاری از ژنراتورهای qr code که در دسترس هستند، به عنوان نرم افزار و یا به عنوان ابزار آنلاین وجود دارد.

 

استانداردهای متعددی وجود دارد که کدگذاری داده ها را به صورت qr code پوشش می دهد:

• اکتبر ۱۹۹۷ – AIM (انجمن شناسایی خودکار و تحرک) بین المللی
• ژانویه ۱۹۹۹ – JIS X 0510
• ژوئن ۲۰۰۰ – ISO / IEC 18004: 2000 فناوری اطلاعات – شناسایی خودکار و تکنیک های ضبط داده ها – نماد بارکد – کدqr (در حال حاضر حذف شده)
• مدل های qrکد  ۱ و ۲ را تعریف می کند.

• ۱ سپتامبر ۲۰۰۶ – ISO / IEC 18004: 2006 فناوری اطلاعات – تکنیک های شناسایی خودکار و تکنیک های ضبط داده ها – کدqr 2005 مشخصه نماد بارکد (در حال حاضر حذف شده)
• qr code کد ۲۰۰۵ را تعریف می کند، یک فرمت از مدل qr code است. مشخص نیست که چگونه qr code کد ۱ کد را بخواند یا این را برای انطباق نیاز دارد.
• ۱ فوریه ۲۰۱۵ – ISO / IEC 18004: 2015 اطلاعات – شناسایی خودکار و تکنیک های ضبط داده – مشخصات بارکد qr code کد
• شماره  qr code ۲۰۰۵ را به qr code تغییر نام می دهد.به برخی از روش ها و اصلاحات جزئی افزوده می شود.
در لایه کاربردی، بین بسیاری از پیاده سازی ها، تغییری وجود دارد. NTT DoCoMo ژاپن استانداردهای واقعی برای رمزگذاری URL ها، اطلاعات تماس و چندین نوع داده دیگر را ایجاد کرده است. پروژه منبع باز “ZXing” لیستی از انواع داده های qr code را نگه می دارد.

 

 

یک qr code استفاده شده در بیلبورد بزرگ در ژاپن، لینک به وب سایت sagasou.mobi

qr codeها در تبلیغات مصرف کننده رایج شده است. به طور معمول یک اسمارتفون به عنوان یک اسکنر qr code استفاده می شود. کد را نمایش می دهد. آن را به یک فرم مفید تبدیل می کند.(مانند یک URL استاندارد برای یک وب سایت، از این رو مانع نیاز به کاربر برای تایپ آن در مرورگر وب).

تبلیغات

qr code به تمرکز استراتژی تبلیغات تبدیل شده است. زیرا راه دسترسی به یک وب سایت با نام تجاری را سریعتر از طریق وارد کردن یک URL به صورت دستی فراهم می کند. فراتر از راحتی به مصرف کننده، اهمیت این قابلیت این است. که نرخ تبدیل را افزایش دهد:

این احتمال وجود دارد. که با تبلیغات ارتباط برقرار شود. و به فروش تبدیل شود. این چشم اندازهای علاقه مند را به سمت پایین تر شدن کانال تبدیل با تاخیر یا تلاش کم می برد. بلافاصله بیننده را به وب سایت تبلیغ کننده منتقل می کند. در صورتی که فروش بلندتر و دقیق تر ممکن است بیننده را از دست بدهد.

اگر چه در ابتدا qr codeها برای ردیابی قطعات در تولید وسیله نقلیه استفاده می شود. qr codeها در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده می شود. این شامل :

• ردیابی تجاری
• فروش بلیط
• سرگرمی
• بازاریابی محصول
• برچسب گذاری محصول در فروشگاه است.
نمونه هایی از بازاریابی شامل مواردی است .که تخفیف و درصد تخفیف شرکت می تواند با استفاده از رمزگشای qr code که یک برنامه تلفن همراه است. یا ذخیره اطلاعات شرکت مانند آدرس و اطلاعات مربوط به آن در کنار داده های متن الفبا و عددی شما است.

آنها همچنین می توانند. ذخیره سازی اطلاعات شخصی برای استفاده توسط سازمان ها استفاده شوند. یک نمونه از این دفتر ملی تحقیقات ملی فیلیپین (NBI) است. که در حال حاضر اجازه دسترسی به NBI با qr code دارد. بسیاری از این برنامه ها به کاربران تلفن همراه (از طریق برچسب زدن تلفن همراه) هدف می گیرند.
کاربران ممکن است متن دریافت کنند. یک تماس vCard را به دستگاه خود اضافه کنند. یک URI باز کنند. یا یک ایمیل یا پیام متنی را پس از اسکن qr codeها بسازند.

آنها می توانند qr codeهای خود را برای دیگران برای تولید اسکن و استفاده از آنها بفرستند. و یا با بازدید از یکی از چندین سایت یا برنامه های رایگان qr code یا پرداخت رایگان و یاqr گوگل API ای را که اکنون نادیده گرفته می شود.

برای تولید qr codeها و برنامه هایی برای اسکن کردن qr code ها در تقریبا تمام دستگاه های گوشی های هوشمند یافت می شود.
qr code ها  آدرس های ذخیره آدرس ها و URL ها ممکن است. در مجلات، نشانه ها، اتوبوس ها، کارت های کسب و کار یا تقریبا هر جایی که کاربران ممکن است اطلاعات را مشاهده کنند.

کاربران با دوربین های تلفن های مجهز به برنامه کاربردی صحیح خواننده می توانند . تصویرqr code را برای نمایش متن، اطلاعات تماس، اتصال به شبکه بی سیم و یا باز کردن یک صفحه وب در مرورگر تلفن اسکن کنند.

 

سیستم عامل های موبایل

qr code ها  را می توان در سیستم عامل های مختلف تلفن همراه استفاده کرد. این دستگاه ها از تغییر مسیر URL پشتیبانی می کند.  qr code ها برای ارسال ابرداده به برنامه های موجود بر روی دستگاه اجازه می دهند.

بسیاری از برنامه های پرداخت شده یا رایگان با قابلیت کدهای اسکن و اتصال سخت به یک URL خارجی در دسترس هستند.

 

URL ها

URL ها از نرخ های بازاریابی پشتیبانی می کنند. حتی در دوران پیش از گوشی های هوشمند، اما از آن سال ها با محدودیت های زیادی مواجه شده اند :
بیننده های تبلیغ معمولا باید URL را تایپ کرده اند. اغلب قبل از آنها در هنگام مشاهده تبلیغ از مرورگر وب استفاده نکردند. شانس اینکه آنها فراموش کرده اند. بعدا سایت را ببینند. بدون آنکه بتوانند URL را تایپ کنند. یا فراموش نکنند که کدام URL باید تایپ شود.

آدرس های معنایی این خطرات را کاهش داد. اما آنها را حذف نکرد. با ظهور گوشی های هوشمند، مسئله بینندگان که قادر به دسترسی به یک وب سایت نیست فورا تبدیل به یک مسئله شده است. با این حال مشکل تایپ کردن در URL ها همچنان باقی مانده است.

بنابراین qr code ها برای استفاده از مسیریابی به URL ها برای دسترسی سریع استفاده می شود.

 

فروشگاه های مجازی

در طی ماه ژوئن ۲۰۱۱، بر اساس یک مطالعه، ۱۴ میلیون کاربر تلفن همراه یک qr code یا بارکد را اسکن کردند. حدود ۵۸٪ از این کاربران اسکنqr code یا بارکد از خانه های خودبود.

در حالی که ۳۹٪ اسکن از فروشگاه های خرده فروشیبود.۵۳ درصد از ۱۴ میلیون کاربر بود. مردان بین ۱۸ تا ۳۴ سال بودند. استفاده از qr code ها برای قالب های “فروشگاه مجازی” در کره جنوبی،و آرژانتین آغاز شده است. اما در حال حاضر در حال گسترش در سطح جهانی است.

 

پرداختqr code

qr code ها  می تواند برای ذخیره اطلاعات حساب بانکی یا اطلاعات کارت اعتباری استفاده شود. یا می توانند به طور خاص برای کار با برنامه های ارائه دهنده خدمات خاص طراحی شده.

برنامه های متعددی از پرداخت qr code در سراسر جهان وجود دارد. در کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین، پرداخت هزینهqr code یک روش بسیار محبوب و راحت برای پرداخت است.

qr code ها معمولا در زمینه پولهای رمزنگاری، به ویژه آنهایی که بر اساس و از جمله Bitcoin استفاده می شوند، استفاده می شوند. آدرس های پرداخت، کلید رمز نگاری و اطلاعات معامله اغلب از طریق کیف پول های دیجیتال به اشتراک می گذارند.

ورود به سیستم

qr code برای ورود به وب سایت ها می توانند استفاده شوند: یک qr code در صفحه ورود به سیستم روی یک صفحه رایانه نمایش داده می شود. و زمانی که یک کاربر ثبت شده با یک گوشی هوشمند تأیید شده اسکن کند. به طور خودکار وارد سیستم می شود.

ورود به شبکه WiFi

با مشخص کردن SSIDنوع رمزگذاری. رمز عبور / عبارت عبور و اگر SSID مخفی باشد. کاربران دستگاه های تلفن همراه می توانند. سرعت بدون نیاز به دستی وارد کردن داده ها اسکن و به شبکه متصل شوند .

استفاده از TOTP

qr code نیز در اسکن اسکن TOTP برای تولید زمان است. بر اساس یک کلمه عبور زمان استفاده می شود.

طرح

بر خلاف بارکد های قدیمی تر، بارکد یک بعدی که به صورت مکانیکی است. توسط یک پرتو باریک از نور اسکن شده اند. qr code توسط یک سنسور تصویر دیجیتال ۲ بعدی شناسایی شده است. سپس توسط یک پردازنده برنامه ریزی شده توسط دیجیتال مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

پردازنده سه مربع متمایز در گوشه های تصویر qr code قرار می دهد.  با استفاده از یک مربع کوچک (یا مربع های چندگانه) در نزدیکی گوشه چهارم برای عادی کردن تصویر برای اندازه، جهت و زاویه مشاهده می شود. نقاط کوچک در طول qr code سپس به اعداد دودویی تبدیل می شوند. با الگوریتم اصلاح خطا معتبر می شوند.

ذخیره سازی

مقدار داده هایی که می توانند در نماد qr codeذخیره شوند، بستگی به نوع داده (حالت یا مجموعه کاراکتر ورودی)، نسخه (۱، …، ۴۰، نشان دهنده ابعاد کلی نماد است، یعنی ۴ × نسخه شماره + ۱۷ نقطه در هر طرف) و سطح اصلاح خطا. حداکثر ظرفیت ذخیره سازی برای نسخه ۴۰ رخ می دهد و خطای اصلاح خطا L (کم)، توسط ۴۰-L مشخص می شود:

تصحیح خطا

qr code آسیب دیده اما هنوز هم رمزگشایی، لینک به http://qrland.ir

مثال از یک qr code با گریم هنری است که به لطف اصلاح خطا به درستی اسکن می شود.
Codewords 8 بیت طول دارند.  از الگوریتم اصلاح خطا Reed-Solomon با چهار سطح اصلاح خطا استفاده می کنند.

سطح اصلاح خطا بالاتر، ظرفیت ذخیره سازی کمتر است. جدول زیر لیست قابلیت های اصلاح خطای تقریبی در هر یک از چهار سطح را نشان می دهد:

سطح L (کم) ۷٪ از کلمات کلیدی را می توان بازسازی کرد.
سطح M (متوسط) ۱۵٪ کلمات کلیدی را می توان بازسازی کرد.
سطح Q (Quartile) [50] 25٪ کلمات کلیدی را می توان بازسازی کرد.
سطح H (بالا) ۳۰٪ از کلمات کلیدی می تواند بازیابی شود.
در نمادهایqr بزرگتر، این پیام به چند بلوک کد رید سلیمان تبدیل می شود. اندازه بلوک انتخاب شده است به طوری که حداکثر ۱۵ خطا را می توان در هر بلوک تصحیح؛ این پیچیدگی الگوریتم رمزگشایی را محدود می کند.

بلوک های کد پس از آن با یکدیگر درهم آمیخته می شوند.  این باعث می شود که آسیب محلی به نمادqr ظرفیت هر بلوک واحد را از بین ببرد.

با توجه به اصلاح خطا، می توان  qr code  هنری را که هنوز به طور صحیح اسکن شده اند. اما شامل اشتباهات عمدی برای خوانایی یا جذابیت چشم انسان، و همچنین ترکیب رنگ ها، آرم ها و سایر ویژگی ها در qr code بلوک.

همچنین امکان ساخت qr code ها هنری بدون کاهش ظرفیت تصحیح خطا با دستکاری ساختارهای ریاضی پایه امکان پذیر است.

 

رمزگذاری اطلاعات فرمت، دو چیز را ثبت می کند:

سطح اصلاح خطا و الگوی ماسک مورد استفاده برای نماد ماسک برای تخریب الگوها در ناحیه داده استفاده می شود. که ممکن است. یک اسکنر را مبهم کند. مانند مناطق خالی بزرگ یا ویژگی های گمراه کننده که مانند نشانه های مکان یابی شبیه هستند.

الگوهای ماسک بر روی شبکه تعریف شده است. که برای پوشش کل نماد به عنوان ضروری تکرار می شود.

ماژول هایی که مربوط به مناطق تاریک ماسک هستند. معکوس می شوند. اطلاعات فرمت از خطاهای با یک کد BCH محافظت می شود و دو نسخه کامل در هر نماد qr code وجود دارد.

مجموعه داده پیام از یک راستا به سمت چپ در الگوی زیگزاگ قرار دارد. همانطور که در زیر نشان داده شده است. در نمادهای بزرگتر، این امر با وجود الگوهای هم ترازی و استفاده از بلوک های تصحیح خطای چندگانه ای پیچیده شده است.

 

کد میکروqr

کد میکروqr یک نسخه کوچکتر از استاندارد qr code برای برنامه های کاربردی است. که اندازه نماد آن محدود است. چهار نسخه مختلف (اندازه) کدهای Microqr وجود دارد:

کوچکترین ۱۱ × ۱۱ ماژول است. بزرگترین می تواند ۳۵ عدد صفر داشته باشد.

مثال کد میکروqr
منطقه عملکردی کد میکروqr

مثال ۱ qr code
مدل ۱ qr code منطقه کاربردی

 Iqr code 

 
کد IQR جایگزین qr code ها موجود توسعه یافته توسط Denso Wave است. کد های IQR را می توان در شکل های مربع یا مستطیل ایجاد کرد. این برای موقعیت هایی است. که در آن بارکد مستطیلی در غیر این صورت مناسب تر خواهد بود. مانند اشیاء استوانه ای  کد های IQR می توانند اطلاعات مشابه در فضای کمتر از ۳۰٪ را در نظر بگیرند.

۶۱ نسخه کدهای IQR مربع و ۱۵ نسخه کدهای مستطیلی وجود دارد. برای مربع، حداقل اندازه ۹×۹ ماژول است. مستطیل حداقل دارای ماژول ۱۹×۵ است. کد های IQR اضافه کردن خطای اصلاح خطا S را می دهد. که باعث اصلاح خطای ۵۰٪ می شود. کدهای IQR هنوز مشخصه ی ایزو داده نشده اند. و تنها محصولات اختصاصی Denso Wave می توانند کد های IQR را ایجاد یا خواند.

SQRC

کد امن پاسخ سریع (SQRC) نوعی از qr code است. که شامل بخش “اطلاعات شخصی” پس از ترمیناتور است. به جای بایت های مشخص شده ec 11 است. این بخش داده های خصوصی باید با کلید رمزگذاری رمزگشایی شود. این می تواند برای ذخیره اطلاعات خصوصی و مدیریت اطلاعات داخلی شرکت استفاده شود.

قابqr

FrameQR یک qr code با یک منطقه “بوم” است. که می تواند انعطاف پذیری مورد استفاده قرار گیرد. در مرکز این کد، ناحیه بوم است که در آن گرافیک، حروف و موارد دیگر می تواند انعطاف پذیری را تنظیم کند. و این امکان را فراهم می کند که کد را بدون از دست دادن طراحی تصاویر، عکس ها و غیره به نمایش بگذاریم.

کد ۱ مدلqr یک نسخه قدیمی از مشخصات است. این تصویر به شکل کلاسیک مدل ۲ کلاسیک دیده شده است، اما فاقد الگوهای هماهنگی است.

مجوز

استفاده از تکنولوژی qr code به صورت آزمایشی مجاز است. تا زمانی که کاربران استانداردهایqr Code را مستند شده است. با JIS یا ISO را دنبال کنند. کدهای غیر استاندارد ممکن است نیاز به مجوز ویژه داشته باشند.

Denso Wave دارای تعدادی از اختراعات در زمینه تکنولوژی qr code است. اما تصمیم گرفته است تا آنها را به طور محدود به کار ببرد. به منظور ترویج استفاده گسترده از فناوری، Denso Wave تصمیم به از دست دادن حقوق خود را به یک حق اختراع کلیدی در اختیار داشتن آن برای کدهای استاندارد است.

خطرات

تنها زمینه ای که qr code مشترک می تواند داده های اجرایی را حمل کند. نوع داده URL است. این URL ها ممکن است جاوا اسکریپت کد را داشته باشند. که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

تا از آسیب پذیری ها در برنامه های موجود بر روی سیستم میزبان مانند خواننده، مرورگر وب یا بیننده تصویر استفاده کند. زیرا خواننده معمولا داده ها را به برنامه مرتبط با نوع داده ارسال می کند.

در صورت عدم سوء استفاده از نرم افزار، qr code ها مخرب همراه با خواننده مجاز هنوز می توانند محتویات رایانه و حریم خصوصی کاربران را در معرض خطر قرار دهند. این تمرین به عنوان «آسیب زدن» شناخته شده است، که به عنوان «برچسب زدن حمله» شناخته شده است.

 به راحتی ایجاد می شوند. و می توانند روی qr code ها مشروع اضافه شوند. در مورد گوشی های هوشمند، مجوز های خواننده ممکن است. اجازه استفاده از :

دوربین

دسترسی به اینترنت کامل

خواندن و نوشتن اطلاعات تماسGPS

مرور سابقه مرورگر

ذخیره سازی

خواندن / نوشتن محلی و تغییرات سیستم جهانی را داشته باشد.

خطرات شامل اتصال به وب

سایت های خطرناک با سوءاستفاده های مرورگر، فعال کردن میکروفون / دوربین / GPS، و سپس جریان آن فید ها به یک سرور از راه دور، تجزیه و تحلیل داده های حساس (رمزهای عبور، فایل ها، مخاطبین، معاملات) و ارسال ایمیل / اس ام اس / پیام های IM یا بسته های DDOS به عنوان بخشی از بوتنت، فاسد شدن تنظیمات حریم خصوصی، سرقت هویت، و حتی شامل منطق های مخرب خود مانند جاوا اسکریپت یا ویروس است.

این اقدامات در پس زمینه ممکن است رخ دهد، در حالی که کاربر فقط دیدن خواننده را باز می کند وب سایت به ظاهر بی ضرر. در روسیه یک کدqr مخرب موجب شد گوشی هایی که آنرا اسکن کرده بودند برای ارسال متون حقوقی با هزینه ای معادل ۶ دلار آمریکا پرداخت کنند.

 

توجه:

رمزینه های پاسخ سریع ظرفیت بالایی جهت ذخیره اطلاعات دارند. اما رمز گشایی و بازیابی اطلاعاتی که موجود است. در آنها بستگی مستقیم به قدرت پردازش و نوع سیستم عامل تلفن همراه داشته است . ممکن در برخی موارد هنگام اسکن کد های حاوی اطلاعات زیاد، گوشی توانایی خواندن آن را نداشته باشد.
جهت دریافت کامل اطلاعات یک کد، توجه به نکات زیر ضروری است:
• قدرت پردازش، سیستم عامل و قدرت لنز گوشی تلفن همراه
• کیفیت تصویری و حجم اطلاعات موجود در کد
• زاویه (دوری و نزدیکی) عکس برداری (اسکن) از کد
• بارکد طبق استاندارد تولید شده باشد.
بنابراین عدم دریافت اطلاعات از یک کد صرفن به منزله مخدوش بودن آن نیست. (لازم به ذکر است که از این کد ها در هر جهت چرخشی می توان داده ها را استخراج کرد.)

طراحی کد های QR داینامیک و استاتیک خود را به ما بسپارید

QRLAND اولین و بروزترین سایت QR ساز داینامیک در ایران

بیشتر