انواع کیو آر کد

انواع کیو آر کد

انواع کیو آر کد Qr Code و کاربرد آنها

کیو آر کد چیست؟ کیو آر کد (QR code) یک فناوری بارکد دو بعدی است که برای ذخیره اطلاعات متنوعی مانند لینک‌های وب، شماره تلفن، اطلاعات تماس، موقعیت جغرافیایی و متن استفاده می‌شود. این کد بارکد قابل خواندن توسط دستگاه‌های هوشمند است و به راحتی می‌توانید با استفاده از دوربین گوشی همراه خود به اطلاعات مربوطه دسترسی پیدا کنید.

انواع کیو آر کد عبارتند از:

کاربرد های انواع کیو آر کد

1. کیو آر کد وب:

کیو آر کد انواع متفاوتی دارد، این نوع کیو آر کد برای لینک کردن به صفحات وب و آدرس‌دهی به سایت‌ها استفاده می‌شود. با خواندن این کد با یک دستگاه هوشمند، کاربران به طور مستقیم به صفحه اینترنتی مورد نظر هدایت می‌شوند.

کد QR (Quick Response) وب، نوعی کد ماتریسی است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات مربوط به یک وبسایت را به راحتی و سریعی دریافت کنید. این کدها عموماً شامل یک لینک وبسایت هستند که با استفاده از دوربین تلفن همراه یا دستگاه خواننده کد QR، می‌توانید آن‌ها را اسکن و به طور خودکار به صفحه مورد نظر وبسایت منتقل شوید.

کد QR وب، به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به تایپ طولانی و پیچیده آدرس وبسایت، با یک اسکن ساده، به آن دسترسی پیدا کنید. این به ویژه در مکان‌ها و محیط‌هایی مانند تبلیغات، برچسب ها، بروشورها و محصولات فروشگاهی استفاده می شود.

کدهای QR وب می‌توانند به عناوین مختلف استفاده شوند، از جمله:

کیو آر کد وب

1. معرفی وبسایت:

شما می‌توانید کد QR وب برای معرفی یک وبسایت خاص بسازید و آن را به اشتراک بگذارید.

2. محصولات و خدمات:

با استفاده از کد QR وب، می‌توانید مشتریان خود را به صفحه‌های خاصی مانند صفحه محصول یا سرویس خود هدایت کنید.

3. اشتراک گذاری اطلاعات تماس:

با ساخت کد QR وب، می‌توانید اطلاعات تماس خود را مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل یا پیام‌رسان‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

4. راهنمای مکان و مسیریابی:

با کد QR وب، می‌توانید مشتریان و کاربران را به صفحه مربوط به نقشه و مسیریابی خود هدایت کنید.

به طور کلی، کدهای QR وب یک راه ساده و کارآمد برای به اشتراک گذاشتن و دسترسی به اطلاعات وبسایت‌ها در یک روش سریع و مستقیم است.

2. کیو آر کد تماس:

این نوع کد برای اشتراک گذاری شماره تلفن و اطلاعات تماس استفاده می‌شود. با خواندن کیو آر کد تماس، شماره تلفن و سایر اطلاعات مربوطه به صورت خودکار در دفترچه تلفن یا برنامه‌های مدیریت تماس‌ها ذخیره می‌شود.

کد QR (Quick Response) تماس، نوعی کد ماتریسی است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات تماس فرد یا شرکت مورد نظر را با یک اسکن ساده دریافت کنید. این کد شامل اطلاعاتی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل، وبسایت یا شماره فکس است و با استفاده از دوربین تلفن همراه یا دستگاه خواننده کد QR، می‌توانید به طور خودکار این اطلاعات را در دفترچه تلفن یا اپلیکیشن تماس‌ها ذخیره کنید.

کد QR تماس، به شما این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به تایپ دستی اطلاعات تماس، با یک اسکن ساده، این اطلاعات را به گوشی هوشمند‌تان اضافه کنید. این به ویژه در مواردی که میخواهید با یک شخص یا سازمان تماس بگیرید، بسیار مفید است.

برای استفاده از کد QR تماس، شما باید برنامه تماس‌های گوشی هوشمند خود را باز کنید و با استفاده از دستگاه خواننده کد QR، کد را اسکن کنید. سپس، اطلاعات تماس مرتبط با کد QR (مثل شماره تلفن یا آدرس ایمیل) به طور خودکار در برنامه تماس‌ها ظاهر می‌شود و شما می‌توانید با یک کلیک تماس بگیرید یا ایمیلی ارسال کنید.

به طور کلی، کدهای QR تماس یک راه ساده و کارآمد برای به اشتراک گذاشتن و ذخیره اطلاعات تماس شخص یا سازمان مورد نظر در گوشی هوشمند‌تان است.

کاربرد انواع qr code

3. کیو آر کد متن:

این نوع کد متن، اطلاعات مختلفی مانند پیام‌ها و نوشته‌های کوتاه را شامل می‌شود. با خواندن این کد، متن مربوطه به صورت خودکار نمایش داده می‌شود.

4. کیو آر کد مکان:

این نوع کد، اطلاعات مکانی مانند آدرس جغرافیایی، مختصات GPS و نقشه را ذخیره می‌کند. با خواندن این کد، کاربران می‌توانند به طور مستقیم به محل مورد نظر هدایت شوند.

کیو آر کدها به دلیل قابلیت خواندن سریع و آسان توسط اکثر تلفن‌های همراه و دستگاه‌های دیگر، در تبلیغات، محصولات، بسته‌های محصول و حتی کارت‌های ورودی استفاده می‌شوند. آنها به عنوان یک راه سریع و موثر برای ارائه اطلاعات به کاربران استفاده می‌شوند.

تفاوت کیو آر کد های رایگان با کیو آر کد های پولی در چیست؟

انواع qr code

کدهای QR رایگان و پولی تفاوت چندانی ندارند، زیرا هر دو نوع کد QR می‌توانند از قابلیت‌های مشابهی برخوردار باشند. مهمترین تفاوت بین QR کدهای رایگان و پولی، احتمالاً در سطح پشتیبانی و خدمات پس از فروش وجود دارد. در حالی که برای استفاده از کد QR رایگان نیاز به پرداخت هزینه نیست، اما پشتیبانی و خدمات پس از فروش ممکن است محدود باشد. به عنوان مثال، شما ممکن است نتوانید با تیم پشتیبانی تماس بگیرید یا سوالات فنی خود را با آنها مطرح کنید.

در مقابل، در صورت خریداری کد QR پولی، امکان دسترسی به پشتیبانی و خدمات پس از فروش بهتر وجود دارد. همچنین، ممکن است کدهای QR پولی دارای ویژگی‌های اضافی باشد، مانند امکان شخصی سازی بیشتر، قابلیت تنظیمات پیشرفته، قابلیت اضافه کردن لوگو و نام شرکت به کد QR و غیره.

به طور کلی، انتخاب بین کدهای QR رایگان و پولی به میزان پشتیبانی و خدمات پس از فروشی که شما نیاز دارید و همچنین ویژگی‌های خاصی که قصد دارید در کد QR خود داشته باشید، بستگی دارد.